REGULAMIN STRZELNICY
REGULAMIN BEZPIECZEŃSTWA I UŻYTKOWANIA STRZELNICY
Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Borni Palnej „CIVIS”
w m. Dobrów, gm. Tuczępy
(wg Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 marca 2000 r. w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic - Dz. U. nr 18, poz. 234 z późn. zm. oraz uzgodnień z jednostką naukową prowadzącą badania w zakresie balistyki broni i amunicji)
1. Strzelnica Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Borni Palnej „CIVIS”
w m. Dobrów gm. Tuczępy jest obiektem otwartym, przeznaczonym do prowadzenia szkoleń, treningów, zawodów i innych imprez o charakterze szkoleniowo- rekreacyjnym, połączonych z użyciem broni i amunicji.
2. Strzelnica może być udostępniona osobom posiadającym własną broń, jak też dysponującym bronią na podstawie innych przepisów, w tym broń obiektową.
3. Dozwolone jest strzelanie z dopuszczonej na strzelnicy broni: pneumatycznej, kulowej palnej bocznego i centralnego zapłonu, gładkolufowej oraz czarnoprochowej.
4. ZARZĄDCA (WŁĄŚCICIEL, DZIERŻAWCA ) członkowie Zarządu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Borni Palnej „CIVIS” - 26-026 Morawica, Piaseczna Górka ul. Żurawia 11 (KRS: 0000687246).
1. Pielęgnacja tradycji strzelectwa sportowego.
2. Nauka strzelania.
3. Doskonalenie umiejętności strzeleckich.
4. Podnoszenie kultury strzeleckiej oraz współzawodnictwa sportowego (zawody,
treningi, strzelania egzaminacyjne, itp.).
5. Sprawdzanie oraz testowanie broni i amunicji dopuszczonej do użytkowania
na przedmiotowej strzelnicy.
6. Rekreacja połączona z użyciem broni i amunicji.
Ze strzelnicy mogą korzystać, po zgłoszeniu się do osoby prowadzącej strzelanie:
IV. DYSCYPLINA I BEZPIECZEŃSTWO NA STRZELNICY
1. Bezpieczeństwo strzelających, obsługi strzelnicy i publiczności wymaga zachowania szczególnej ostrożności podczas przenoszenia broni palnej, obchodzenia się z nią, jak również poruszania się po terenie strzelnicy. Ważna jest przede wszystkim dyscyplina osobista. Obowiązkiem personelu jest zapewnienie bezpieczeństwa,
a obowiązkiem strzelających i oczekujących jest współdziałanie w tym zakresie.
2. Broń na strzelnicy może być przenoszona wyłącznie w stanie rozładowanym (nie załadowana broń, magazynki lub taśmy – nie załadowane).
3. Broń przed użyciem na strzelnicy powinna znajdować się w futerale, kaburze,
pokrowcu lub kasecie.
4. Poza stanowiskami strzeleckimi na terenie strzelnicy broń długą przenosi się z lufą skierowaną do góry, z wylotem lufy ponad głową, z otwartymi zamkami, bez pasów i pokrowców. Broń łamana musi mieć lufy otwarte i skierowane w dół.
5. Broń krótką przenosi się poza stanowiskami strzeleckimi tylko w pudełkach, kaburach lub innych pojemnikach, przeznaczonych do transportu danej broni.
6. Każda broń i amunicja, przewidziana do użycia na strzelnicy, musi być sprawna technicznie.
7. Rozładowanie broni osoby strzelającej (osób strzelających) jest sprawdzane przed wejściem na stanowisko strzeleckie.
8. Zabrania się dotykania lub używania broni innych osób korzystających ze strzelnicy bez zgody jej użytkownika.
9. Osobom oczekującym na strzelanie lub widzom, zabrania się wchodzenia na stanowiska strzeleckie i prowadzenia głośnych rozmów.
10.Wszystkie osoby znajdujące się na strzelnicy są obowiązane do bezwzględnego wykonywania poleceń osób funkcyjnych lub organizatora imprezy z wykorzystaniem broni i amunicji.
11.Na stanowiskach strzeleckich czynności przygotowawcze i samo strzelanie wykonuje się wyłącznie na komendy osoby prowadzącej strzelanie, zachowując broń skierowaną w kierunku kulochwytu, tarcz, bądź przedmiotów będących celem na strzelnicy.
12.Zakończenie strzelania w ustalony sposób zgłasza się prowadzącemu strzelanie (np. podniesienie wolnej ręki do góry).
13.Po zakończeniu strzelania osoby (zmiany), na stanowisku strzeleckim dokonuje się sprawdzenia rozładowania broni. Niewystrzelone naboje pozostają w odłączonych od broni magazynkach (dla broni z magazynkami), odłączonych od broni taśmach nabojowych (dla broni posiadających taśmy nabojowe), a niewystrzelony nabój (naboje) zostaje usunięty z komory nabojowej.
14. Wszystkie osoby, przebywające na strzelnicy zobowiązuje się do natychmiastowego
zgłoszenia powstałych zagrożeń osobom funkcyjnym.
15. Każdy osoba, która stwierdzi, że dalsze strzelanie może spowodować zagrożenia życia lub zdrowia osób znajdujących się na strzelnicy jest zobowiązany do przerwania strzelania głośną komendą: „STÓJ”* lub „PRZERWIJ STRZELANIE”* lub „PRZERWIJ OGIEŃ”*, oraz zgłosić przyczynę swojej decyzji osobie funkcyjnej na strzelnicy. Wznowienie czynności strzeleckich następuje na komendę prowadzącego strzelanie.
V. BEZPIECZEŃSTWO NA STANOWISKACH STRZELECKICH
1. Wszelkie czynności związane z obsługą broni (w tym przygotowanie broni do strzelania, czyszczenie broni) dokonuje się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu miejscach lub stanowiskach, poza stanowiskami strzeleckimi.
2. Wyjmowanie (dobywanie) broni odbywa się wyłącznie na stanowisku strzeleckim - tylko na polecenie prowadzącego strzelanie lub podczas indywidualnego treningu.
3. Korzystający ze strzelnicy, z wyjątkiem osób niepełnosprawnych, obowiązany jest do przestrzegania przepisów ustalających przyjmowanie postaw strzeleckich.
4. Broń może być załadowywana tylko na stanowisku strzeleckim i po komendzie
prowadzącego strzelanie: „ŁADUJ”* lub „START”* lub „NAPRZÓD”*. Broń można ładować kierując wylot lufy w kierunku kulochwytu, celu lub przedmiotu stanowiącego cel na strzelnicy.
5. Załadowanej i nabitej broni nie można wypuszczać z ręki, jak również w takim stanie odkładać lub przekazywać innej osobie.
6. Składanie się do strzału i celowanie, dozwolone jest tylko na stanowisku strzeleckim. Podczas czynności przygotowawczych do strzelania i po strzelaniu zabrania się trzymania palca na języku spustowym broni.
7. Należy wzajemnie kontrolować swoje ustawienie względem innych strzelających oraz osób funkcyjnych.
8. W czasie strzelania obowiązujące są komendy* prowadzącego strzelanie, które oznaczają określoną czynność:
a) „ŁADUJ”*– należy podłączyć magazynek lub taśmę z nabojami do broni wielostrzałowej i wprowadzić nabój do komory nabojowej. Po tej komendzie strzelający zabezpiecza broń (jeżeli broń posiada przełącznik rodzaju ognia),
b) „START”*, „OGNIA”*, „NAPRZÓD”* – po odbezpieczeniu broni posiadającej
przełącznik rodzaju ognia, można rozpocząć strzelanie,
– należy bezwzględnie i natychmiast przerwać strzelanie,
Po jednej z komend: „STOP”*, STÓJ”*, „PRZERWIJ OGIEŃ”*, „PRZERWIJ STRZELANIE”*, a następnie „ROZŁADUJ”*, „DO PRZEJRZENIA BROŃ”*, strzelający natychmiast przerywają strzelanie i rozładowują broń oraz bez zmiany postawy strzeleckiej przedstawiają ją do kontroli obecności naboju w komorze nabojowej. Po sprawdzeniu, strzelający oddaje strzał kontrolny w kierunku celu oraz zabezpiecza broń. Opuszczenie stanowiska strzeleckiego może nastąpić tylko na komendę kierownika strzelania. Strzelanie może być wznowione po odpowiedniej komendzie prowadzącego strzelanie.
* - w trakcie szkolenia i treningu strzeleckiego zorganizowanych grup mundurowych i ochroniarskich (policja, wojsko, służby ochrony, uczniowie klas wojskowych) oraz podczas zawodów strzeleckich, można stosować inne zestawy komend – specyficzne dla danej grupy lub ustalonych do stosowania podczas zawodów strzeleckich wg innych przepisów. Informacja o takiej zmianie musi trafić do zainteresowanych przed planowanym strzelaniem na strzelnicy.
9. Na strzelnicy zabrania się:
6) celowanie i strzelanie „na sucho” poza wyznaczonym miejscem,
7) wchodzenie osób postronnych na teren stanowisk strzeleckich podczas strzelania,
8) opuszczanie stanowiska (z bronią lub bez niej) bez zgody (komendy) prowadzącego strzelanie. Przed opuszczeniem stanowiska strzeleckiego, obowiązkiem strzelającego jest upewnić się, że jego broń jest rozładowana i zabezpieczona. Powrót strzelca na stanowisko musi być zgłoszony prowadzącemu strzelanie,
9) po zakończeniu strzelania należy, bez zmiany postawy strzeleckiej, broń rozładować i przedstawić do przejrzenia komory nabojowej prowadzącemu strzelanie. Po przeglądzie oddać strzał kontrolny, naciskając spust skierowanej do tarczy broni oraz zabezpieczyć ją,
10) niesprawność broni i amunicji, stwierdzoną w trakcie strzelania, należy natychmiast zgłaszać prowadzącemu strzelanie, głosem i poprzez podniesienie wolnej ręki, druga ręka cały czas trzyma broń skierowaną w kierunku kulochwytu. Palec strzelającego powinien być zdjęty z języka spustowego broni. Strzelającym zabrania się samodzielnego usuwania usterek (np. zacięć), które wystąpiły w czasie strzelania,
11) na stanowiskach, strzelającym zabrania się prowadzenia rozmów między sobą lub z osobami postronnymi, używania urządzeń wytwarzających dźwięk (radia, odtwarzacze, itp.) oraz telefonów przenośnych,
12) korzystający ze strzelnicy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, obowiązany jest przestrzegać przepisów dotyczących postaw strzeleckich,
13) dzieci mogą przebywać na strzelnicy wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem rodziców lub prawnych opiekunów,
14) na teren strzelnicy zwierzęta mogą być wprowadzone tylko w wyjątkowych przypadkach i za zgodą prowadzącego strzelanie oraz obowiązkowo powinny być trzymane na uwięzi i pod ścisłym nadzorem opiekuna.
VI. OBOWIĄZKI KORZYSTAJĄCEGO ZE STRZELNICY
1. Zapoznać się i bezwzględnie przestrzegać ustaleń „Regulaminu strzelnicy”.
2. Dokonać czytelnego wpisu osób strzelających wymaganych danych do „Książki
rejestru pobytu na strzelnicy”.
|
6. Podczas strzelania używać środki ochrony słuchu i wzroku. Ich posiadanie należy do obowiązków strzelającego.
7. Bezwzględnie zdać niewykorzystaną amunicję magazynierowi – w przypadku
strzelania z broni obiektowej lub amunicyjnemu – w przypadku strzelania zorganizowanej grupy.
8. Po komendzie „STOP”*, „STÓJ”*, „PRZERWIJ OGIEŃ”*, „PRZERWIJ STRZELANIE”*, wydanej przez prowadzącego strzelanie lub inną osobę, stwierdzającą zagrożenie, strzelający bezzwłocznie przerywają strzelanie.
VII. OBOWIĄZKI PROWADZĄCEGO STRZELANIE
1. Wyznacza korzystającemu ze strzelnicy stanowisko strzeleckie.
2. Osobom towarzyszącym, obserwatorom lub „widowni” wyznacza miejsce bezpiecznego pobytu (w przypadku zawodów czynność tę wykonuje organizator zawodów).
3. Przeprowadza instruktaż stanowiskowy bezpiecznego posługiwania się bronią
oraz instruktaż strzelecki.
4. Kieruje właściwymi komendami i nadzoruje przebieg strzelania.
5. Przeprowadza naukę strzelania i trening strzelecki (nie dotyczy zawodów).
6. Dokonuje przeglądu broni przed i po strzelaniu.
7. Odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy oraz osób towarzyszących.
8. Prowadzi „Książkę rejestru pobytu na strzelnicy”.
VIII. ZARZĄDCA (WŁAŚCICIEL, DZIERŻAWCA) STRZELNICY ODPOWIADA ZA:
IX. POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Niezależnie od powyższych ustaleń obowiązują również inne przepisy i instrukcje, z którymi obsługa strzelnicy oraz uczestnicy strzelań powinni być zapoznani przed przybyciem na strzelnicę (np. Ustawa o broni, instrukcje budowy i eksploatacji danego rodzaju i wzoru broni, amunicji, itp.).
2. Podczas zawodów strzeleckich, oprócz niniejszego „REGULAMINU STRZELNICY”, obowiązują dodatkowo przepisy strzelectwa i regulaminy zawodów.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ PONOSI STRZELAJĄCY. |
5. Osobom, których zachowanie wskazuje na użycie alkoholu lub innych podobnie działających środków zabrania się przebywanie na strzelnicy oraz udostępniania możliwości strzelania z broni.
7. Korzystający zobowiązują się do pozostawienia po sobie porządku w obrębie stanowiska strzeleckiego i na obiekcie.
8. Osobę naruszającą regulamin można usunąć ze strzelnicy.
9. Przypomina się strzelającym, że na Strzelnicy obowiązują przepisy Ustawy z dnia
21 maja 1999r. O BRONI I AMUNICJI (Dz. U. Nr 53, poz. 549 z późn. zm.) oraz
aktualne rozporządzenia i akty wykonawcze do niej.
10. Telefony alarmowe: |
X. INFORMACJE DODATKOWE
d) Broń sportowa małokalibrowa do kalibru 5,6 mm (.22),
e) Broń bocznego zapłonu kalibru 5,6 mm i 5,7 mm,
f) Broń pneumatyczna – pistolety, rewolwery, karabinki.
g) Broń gładkolufowa o wagomiarze 12/70 i 12/76,
a) w postawie „leżąc” – z głównej LOO oraz zmiennych LOO,
b) w postawie „klęcząc” – z LOO oraz zmiennych LOO ;
c) w postawie „stojąc” – dla myśliwych – przed zasadniczą LOO, a pozostali strzelcy – z LOO oraz zmiennych LOO;
d) z innych postaw strzeleckich (siedząc, leżąc na plecach, itp.) - z głównej LOO oraz zmiennych LOO,
Akceptuję treść i formę REGULAMINU STRZELNICY Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Borni Palnej „CIVIS” w m. Dobrów gm. Tuczępy
w zakresie bezpieczeństwa użytkowania obiektu.
Dobrów, dnia … . … . 2023 rok
…………………………………………………………….………………………………………
Nazwisko i imię, oraz podpis zarządcy strzelnic